X
This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. By continuing to use this website, you consent to our use of these cookies.

BT Athletics Hall of Fame

 

List of 27 items.

  • Shiko Kazin '91

    Inducted 2021
    Sports: Soccer
  • Ezra Olman '91

    Inducted 2020
    Sports: Soccer, Track & Field, Baseball
  • Eliot Burkom ‘01

    Inducted 2019
    Sports: Soccer, Basketball
  • Harry Auster '05

    Inducted 2018
    Sports: Soccer, Basketball, Baseball
  • Stephanie Riederman '06

    Inducted 2017
    Sports: Basketball
  • Ari Jacobson '06

    Inducted 2017
    Sports: Soccer, Basketball, Lacrosse
  • 2000-2001 IAAM C Conference Girls Varsity Basketball Champions

    Inducted 2016
    Shoshana Agus-Kleinman
    Andrea Brem
    Rebecca Chinsky
    Michelle Danick
    Stacy Hollander
    Lisa Holzman
    Lauren Hurwitz
    Pamela Leibowitz
    Avital Levin
    Yael Levin
    Lily Samet
    Sharon Samuel
    Ditty Vick
    Alana Yoffe
    Head Coach: Sonya Howell
  • Jessie Hervitz '04

    Inducted 2015
    Sports: Soccer, Basketball, Baseball
  • Sam Fuchs '04

    Inducted 2015
    Sports: Soccer, Basketball, Tennis
  • Aaron Hollander '00

    Inducted 2014
    Sports: soccer, basketball, baseball
  • Stacy (Hollander) Fuld '01

    Inducted 2014
    Sports: basketball, soccer, lacrosse, softball
  • Josh Schmerling '01

    Inducted 2012
    Sports: basketball, baseball
  • Yoni Rosenblatt '00

    Inducted 2011
    Sports: soccer, basketball, baseball
  • Becky (Auster) Freedman '02

    Inducted 2010
    Sports: volleyball, basketball
  • Nina (Auster) Cusner '00

    Inducted 2010
    Sports: volleyball, basketball, softball
  • 1990-2000 IAAM C Conference Boys Varsity Basketball Championship team

    Inducted 2009
    Aaron Hollander
    Craig Lustman
    Andrew Meyerson
    Joe Rombro
    Joshua Schmerling
    Michael Neuman
    Aaron Kraft
    Shaanan Meyerstein
    Chanan Weissman
    Ariel Wolf
    Yoni Rosenblatt
    Coach : Stan Lustman
    Asst Coaches: Mel Pachino, Steven Kaplan, David Warschawski
  • Sam Ruskin '97

    Inducted in 2008
    Sports: soccer, basketball, baseball, track
  • Joey Samuel '98

    Inducted 2007
    Sports: cross-country, basketball, tennis
  • Dodi Vogel Samuel, '98

    Inducted 2007
    Sports: basketball, softball
  • Adam Klaff '94

    Inducted 2006
    Sports: soccer, basketball, baseball
  • Michael Bunich '94

    Inducted 2006
    Sports: soccer, basketball, baseball
  • Avi Benus '94

    Inducted 2005
    Sports: soccer, basketball, baseball
  • 1992 MSA B Conference Tennis Championship team

    Inducted 2004
    Nathan Egorin
    Dmitry Gorelick
    Michael Podberesky
    Avrom Elbaum
    David Lowenstein
    Andy Plimack
    Michael Engles
    Daniel Oborin
    Coach: Kathy Hollaran
  • Rachel Dahan Katz, '96

    Inducted 2004
    Sports: volleyball, basketball, softball
  • Joe Shuster '91

    Inducted 2003
    Sports: cross-country, basketball
  • Tali Rombro '94

    Inducted 2003
    Sports: basketball, softball
  • Robby Lowenstein '90

    Inducted 2001
    Sports: Cross-country, basketball, baseball
BETH TFILOH Dahan Community School
Roz & Marvin H. Weiner Family Campus | 3300 Old Court Road, Baltimore, MD 21208 | 410-486-1905 | mail@bethtfiloh.com